Asystent wampira (2009)

… czyli o tym, że da się zrobić film a) o wampirach, b) dla młodzieży, który c) nie jest idiotyczny, d) patetyczny i e) podczas oglądania którego nie marzę o tym, by zza krzaka wylazł Blade i wszystkich zneutralizował. Tak, tak, wiecie, do czego piję. Ale wracając do tematu – przed wami pierwsza część sagi Cirque du Freak, czyli o cyrku pełnym odmieńców.

Historia nie jest wybitnie skomplikowana. Dwaj przyjaciele – grzeczny Darren i niegrzeczny Steve – postanawiają wybrać się na przedstawienie Cyrku Odmieńców. Nawet jeśli (a może raczej właśnie dlatego, że) dorośli wyraźnie im tego zakazują. Tu wypada wspomnieć dwie rzeczy: Steve bardzo interesuje się wampiryzmem, a Darren pająkami. I tak na przedstawieniu uwagę obu chłopaków zwraca występ niejakiego Crepsleya (bo jest wampirem) i jego towarzyszki Madam Octy (bo jest bardzo kolorowym i niebezpiecznym pająkiem). Po przedstawieniu Darren zakrada się do pokoju Crepsleya i pod wpływem impulsu kradnie jego pająka. To powoduje ciąg wydarzeń, które kończą się zamienieniem Darrena w pół-wampira tak, by mógł zostać asystentem (czytaj: chłopcem na posyłki) Crepsleya. Ah, zapomniałam wspomnieć o „drugiej stronie” – czyli podstępnym panu Małym, który wcale taki mały nie jest i jeździ bryką rodem z Need For Speer Underground.
Darren zostaje pół-wampirem i przyłącza się do Cyrku Odmieńców. Na tym zostawię fabułę, by zająć się czymś ciekawszym. Zacznę może od postaci Darrena – ugłaskanego, grzecznego, słuchającego rodziców nastolatka, który zawarł układ z wampirem. Obeszło się bez roztrząsania swojego beznadziejnego położenia, biadolenia nad tym, jaki to on biedny i nikt go nie kocha… Została mu co prawda postawa „nie będę pił krwi, zostanę wegetarianinem”, ale nie robił z tego przedstawienia. Crepsley z kolei potrafił pokazać pazurki – dosłownie i w przenośni. Też był po stronie „tych dobrych”, ale kiedy przyszło co do czego, nie przejmował się świeżym manicurem, tylko robił użytek z pięści. I z pająka. Jeśli chodzi o drugoplanowe postaci – tutaj zdarzały się przypadki dość stereotypowe (Steve), jak i jeśli nie oryginalne, to przynajmniej intrygujące (Mały, Kobieta z Brodą). A skoro już przy postaciach jesteśmy, warto zwrócić uwagę na aktorów. Nie musicie kojarzyć Johna C. Reilly’ego, który grał Crepsleya, ale na pewno znacie Salmę Hayek – nieczęsto macie okazję zobaczyć Salmę z Brodą. Jako smakowity dodatek można potraktować dwa krótkie występy Willema Dafoe, z przeuroczym wąsikiem. Młodym aktorom nie mam nic do zarzucenia – wyrobią się z czasem. I tak patrzyło się na nich dużo przyjemniej niż na pewnego bladego, okazjonalnie błyszczącego chłopięcia…

Podsumowując: tak, jest to film głównie dla młodzieży. Tak, wpisuje się w nurt „o, wampiry zrobiły się popularne, skorzystajmy z tego”. Ale wciąż jest wart obejrzenia – dość wciągająca akcja, okraszona nieco czarnym humorem i skoczną muzyką, z paroma niezłymi (jak na takie filmy) scenami walk… Tak, Asystent wampira zdecydowanie wygrywa z okołozmierzchową konkurencją.

PS. Film powstał na motywach pierwszej powieści z cyklu „Saga Darrena Shana” – książki te nie zostały wydane w Polsce. Jeszcze.

13 Replies to “Asystent wampira (2009)”

 1. Dlaczego jak ja przeczytam Twoją recenzje zawsze mam ochotę to obejrzeć/przeczytać. Wszystko przez Mirande ;/

 2. Tak sobie czytam i coś mi to znajomo brzmi…
  Mirando, wiesz, że na podstawie „Sagi” powstała też i manga autorstwa Arai Takahiro? 🙂

 3. O, nie wiedziałam. Dzięki, przyjrzę się temu bliżej :]

 4. Fajna sprawa, ale przykro mi mówić: żaden film nie wygra z okołozmierzchową konkurencją. Normalni Ludzie poszukujący choć grama przyzwoitej kultury pamiętajcie, myśląc o „dokonaniach” pani Meyer – żyły tnie się wzdłuż, bo w poprzek za mało krwi wylatuje i może skrzepnąć i zaczopować wylot zanim umrzecie.
  Nie mniej, za starania Mirando:
  Dzięki 🙂

 5. Jeszcze nie ma ich w Polsce ale już nie długo, bo pierwsze trzy tomy Sagi Darrena Shana „Cirque du freak” światowego bestsellera, który doczekał się hollywoodzkiej produkcji, ukażą się już w kwietniu 2010 roku nakładem Wydawnictwa Wilga.
  będą to tomy:

  „cyrk odmieńców”
  „asystent wampir”
  „tunele krwi”
  niestety nie wiadomo jeszcze kiedy ukażą się w Polsce kolejne tomy sagi (jest ich 12) ale miejmy nadzieję że nie długo.

 6. Osobiście oglądałam film 2 razy i bardzo mi się podobał.
  Z tego co czytałam na stronie wydawnictwa Wilga, książki mają się ukazać (niestety) dopiero w II kwartale 2010 (czyli, coś koło czerwca).
  Bardzo fajnie napisałaś streszczenie filmu i opis aktorów Mirando 🙂

 7. Miluu, do czerwca już wcale nie tak daleko 😉 I dziękuję za miłe słowa :]

 8. I doczekaliśmy się, na oficjalnej stronie wydawnictwa „Wilga” można już zamówic trzy pierwsze tomy sagi Darrena Shana. Tych którym nie chce sie grzebac w necie informuję, iż można rzeczone tomy kupic w księgarni. Ja już złożyłem zamówienie i czekam z utęsknieniem. Pozdrowionka i miłej lektury.

 9. „Przedział wiekowy: od 9 do powyżej 12 lat”, cena 15 zł za tom… Ech, przypominają mi się stare czasy, kiedy w dwie godziny pochłaniało się książeczki od Amberu w stylu „Luisa Barnavelta” czy innej Meg Cabot 😉 Niemniej jako rzekłam – film fajny, to i książkami się zainteresuję. Dzięki Larten za info :]

 10. Obejrzałem film i powiem krótko jeden raz to zamało ten film wciąga chce sie go oglądać non stop ciekaw jestem czy zrobia kolejna cześć.

 11. zgadzam się film wygrywa ze zmierzchem.
  bardzo mi się podobał 🙂

 12. Ja już mam trzy pierwsze tomy nie dawno do mnie pocztą przyszły ale niestety teraz nie mam czasu żeby je przeczytac :(:(:(

 13. Kiedy będą kolejne tomy (0d 4 dalej)??

Dodaj komentarz