Książka dla dzieci wśród recenzji Kawy z Cynamonem? Fakt, nie zajmujemy się na co dzień lekturami dla najmłodszych. Co zatem przesądziło o wyborze akurat tej książeczki?
Nie ukrywam – główną motywację stanowiła powiększająca się liczba siostrzeńców, chrzestnych i innych bratanków w rodzinie (tej bliskiej i tej przyszywanej). Oczywiście w moim osobistym rankingu byłego księgarza królują Kasdepke i Janosch, ale zwykła ciekawość pcha mnie do sprawdzania również innych tytułów z gatunku „bawiąc uczą”.
Na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe, żeby książka niemieckiego pisarza mogła przystawać do ciekawości polskich dzieci, ale szybko przekonałam się, że pewne dziecięce mity są bardzo uniwersalne – szczypawki podobno szczypią, biedronki mają tyle kropek ile lat, a słonie boją się myszy. Autor z owymi przekonaniami rozprawia się bardzo zgrabnie, przemycając wiedzę w paru zdaniach w rozbudowanych, sympatycznych opowiadankach. Co ciekawe, choć większość prawidłowych odpowiedzi znają rodzice, to często zdarza się, że najmądrzejsze są dzieci, które… czytają książki, oglądają filmy popularnonaukowe albo po prostu uważają na lekcjach. Autor zaleca też sprawdzanie informacji w Internecie, ale z delikatnym upomnieniem, żeby nie traktować internetowej wiedzy bezkrytycznie.
Oprócz rozbrojenia popularnych dziecięcych mitów, autor zajmie się też tymi, w które wierzą dorośli! Czy Wikingowie faktycznie nosili hełmy z rogami? Jaka naprawdę jest piracka flaga? A czy ziemia jest bardziej okrągła, czy przypomina ziemniaka? Bardzo mi się podobał wybór zagadnień, który również rodziców może zmotywować do pogłębienia wiedzy.
Jeśli chodzi o samą treść, to jest bardzo ładnie zlokalizowana na język polski i z wyjątkiem paru momentów w ogóle nie czuć, że napisał ją ktoś „z zagranicy”. A nawet te fragmenty są ciekawe, bo mogą zmotywować dziecko do zadania pytań (a co to za imię Mehmed? A jakie są jeszcze inne języki oprócz polskiego i niemieckiego?). Niektóre opowiadania zamykają temat, ale inne są prawdziwą ucztą dla dociekliwości dziecka (i zmęczenia rodzica).
Oprócz prostej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule każdego opowiadania, autor buduje całą opowieść, tło i kontekst dla odpowiedzi. Jest trochę emocji, dużo przydatnej wiedzy, a przede wszystkim – są rodzice, krewni i wychowawcy angażujący się w aktywność dzieci.
I właśnie to mnie zmotywowało najbardziej – chcę być taką aktywną ciocią, która odpowiada na milion pytań (podobno jako dziecko wręcz zabijałam pytajnikami). Na początek będę podsuwać dzieciakom fajne i mądre książeczki.
Christian Dreller Czy słonie boją się myszy? Historyjki dla ciekawskich dzieci
wyd. Prószyński i s-ka, 2014
no, ja tezp odsuwam mojej chrześnicy mądre książki. A se zapiszę tę, a co, a zerknę, może też mi się spodoba 🙂
Pozostałe dwie części też są super!
Ale i tak Kasdepke wymiata !
o, no proszę, nie wiedziałam że są.
No i wymiata, wymiata… 😀