Co to jest wątośle? – Bartosz i Tomasz Minkiewicz

Kawa z Cynamonem - Co to jest wątośle?

Bracia Minkiewicz są znani w pewnych mrocznych kręgach z tego, iż zajmują się dokumentowaniem przygód opolskiego superbohatera Wilqa. Dokumentacja ta ma postać komiksu, pięknego w swojej brzydocie, propagującego polski język w każdej, nawet podwórkowo-łacińskiej odmianie. Kiedy więc owi bracia biorą na warsztat Kraków – można się spodziewać wszystkiego…

Książeczka została podzielona na trzy części: Historię, Sześć największych atrakcji oraz Ciekawostki i praktyczne wskazówki. Na końcu cieszy oczy bardzo dobrze oddająca rzeczywistość mapa Krakowa. W tym momencie należy podkreślić, iż książeczka ta nosi podtytuł Najśmieszniejszy przewodnik po Krakowie i nie są to puste słowa. W historii pojawiają się dinozaury, jedną z atrakcji jest Szlak Indiany Jonesa, a w ciekawostkach można znaleźć hasło „spływ dmuchanych psów”.

Kawa z Cynamonem - Co to jest wątośle?

Dawno, dawno temu, w ramach akcji uświadamiającej, zostałam potraktowana przez Szyszkę komiksem Wilq. Niewzruszona moim przerażonym spojrzeniem kazała czytać dalej. I tak, ani się obejrzałyśmy, zostałam oddaną fanką Wilqa. Tej paskudnej kreski, tych totalnie absurdalnych przygód, tego pokręconego humoru. W Przewodniku po Krakowie nie spotkacie Wilqa, ale cała reszta pozostała. Panowie M. i M. opisują Kraków z właściwym sobie ciętym humorem i ironią. Nie będę przytaczać tu cytatów, chociaż mam ich zebranych co najmniej kilka. Powiem natomiast, że nie raz i nie dwa musiałam odłożyć książeczkę i poczekać, aż będę w stanie przestać się śmiać. Co prawda niektóre żarty mogą być niezrozumiałe dla ludzi spoza Krakowa, którzy nie znają danego obiektu żartów, ale już historia Wisły czy opis lotniska powinny rozbawić nawet Warszawiaka.

Lekturę tej kapitalnej książeczki polecam przede wszystkim Krakusom oraz fanom Wilqa. A jeśli ktoś przypadkiem należy do obu tych grup… Podejrzewam, że taki delikwent już dawno wie, co to jest wątośle (:

Kawa z Cynamonem - Co to jest wątośle?

Tomasz i Bartosz Minkiewicz – Co to jest wątośle? Czyli najśmieszniejszy przewodnik po Krakowie, Nowy Rynek 2010

6 Replies to “Co to jest wątośle? – Bartosz i Tomasz Minkiewicz”

 1. dziwnym nie jest…
  może sałatki z patisona? albo Patinsona?

  1. Za błyszczące, radioaktywne zielska to ja podziękuję 😛

   1. Ty chyba za każde zielsko dziękujesz;P

    1. Ale brokuły jadam! 😉

 2. To ja sobie poczytam ten przewodnik z moim przewodnikiem po Krakowie jak w Krakowie będę ;P

  1. Ooo, szczwany plan! Podoba mi się 😀

Dodaj komentarz